V tem letnem času je aktivnost klopov zelo povečana, saj na nizkem rastlinju in gostitelju čakajo na primernega gostitelja, pri katerem se bodo nasesali krvi, da bodo lahko prešli v naslednjo razvojno fazo na nizkem rastlinju. Ker klopi pri tem človeka lahko okužijo z Lyme boreliozo, klopnim meningoencefalitisom in še z več drugimi boleznimi se svetuje previdnost.
Pred odhodom v naravo oblečite primerna oblačila, ki čimbolj pokrivajo kožo nog in rok, ter uporabite sredstva, ki z vonjem odganjajo klope. Po prihodu domov se preoblecite, stuširajte in preglejte kožo. Morebitnega prisesanega klopa čimprej odstranite s pinceto, ki jo postavite čim bližje in povlecite. Mesto pazljivo opazujte in v primeru, da se po več kot treh dneh pojavi rdečina, ki v sredini bledi, na robu pa je bolj rdeča in se širi obiščite zdravnika.
Slovenija je eno najbolj ogroženih območij za klopni meningoencefaltis, ki ga lahko preprečimo s pravočasnim cepljenje. Ker cepivo ne vsebuje živega virusa se je možno cepiti celo leto, je pa potrebnih več doz.